Hyper-V Sanal Makine Oluşturma

Bilgi Güçtür! Bilgi Erdemdir!

Hyper-V Host’u oluşturulduktan sonra, Hyper-V yönetim konsolundan, ihtiyacımız olan özellikte sanal makineler oluşturabiliriz. Sanal makineler de tıpkı fiziksel makineler gibi, Ram, işlemci, ağ kartı ve hard disk gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca tıpkı bir fiziksel bilgisayar gibi işletim sistemi yüklenebilir, networkte erişilebilir ve güvenlik ayarları yapılandırılabilir.

Sanal Makine Oluşturulması

Hyper-V yöneticisini açtıktan sonra” Action” sekmesinde “New” seçilerek sanal makine oluşturma işlemine başlanır. Eğer hostumuz bir Cluster üyesi ise sanal makineyi oluşturacağımız hostu secmemiz gerekir ya da doğrudan, sanal makine oluşturacağımız hostun üzerine sağ tıklayıp “New Virtual Machine” seçerek sanal makine oluşturma adımlarına geçebiliriz.

“New Virtual Machine” seçeneğini seçtikten sonra karşımıza çıkan ekranda oluşturacağımız sanal makinenin ismini ve yerini belirlememiz isteniyor. Buradaki sanal makine ismini, daha sonra işletim sistemini kurduktan sonra vereceğimiz ağ ismiyle karıştırmayın. Hyper-V ayrıca oluşturulan her sanal makine için “GUID” dediğimiz benzersiz bir adres ataması yapar. GUID Hyper-V’nin sanal makineler için oluşturduğu benzersiz makine ismidir. Buna göre sanal makine oluştururken aynı ismi versek bile bu benzersiz adresleme ile sanal makineler birbirine karışmaz.

“Store the virtual machine in a different location” seçeneği varsayılan olarak aktif değildir. Hyper-V Maneger konsolunda “Settings” kısmında sanal makinelerin depolanacağı bölümü seçeriz. Elbette burada da istersek lokasyonu değiştirebiliriz. Oluşturduğumuz her sanal makinenin özellikleri ile ilgili bir takım bilgiler burada belirlediğimiz lokasyonda depolanır.

Sanal makinelerimizin lokasyonunu belirledikten sonra ileri dediğimizde karşımıza “Startup Memory” gelir. Sanal makineler ilk kez başlatıldığı sırada, normalde çalıştığından daha fazla hafıza alanına ihtiyaç duyar. Burada belirleyeceğimiz miktar, normalde ihtiyaç duyduğu ram alanından az olmamalıdır, aksine kaynaklarımızın durumuna göre daha fazla olabilir.

“Startup Memory” de belirledikten sonra ileri dediğimizde, karşımıza sanal makinemizi hangi sanal switche bağlamak istediğimizi soran pencere gelir. Her sanal makine varsayılan olarak sanal bir ethernet kartı içerir. İşte bu sanal ethernet kartını bağlayacağımız sanal switch’i, Hyper-V Manager konsolundaki “Settings” kısmında oluştururuz. Daha önce oluşturduğumuz sanal switchi seçip ilerleyebiliriz. Ya da sanal makine ayarlarında daha sonra ayarlamak için seçim yapmayabiliriz.

Connect Virtual Hard Disk” penceresi sanal makinemiz için oluşturabileceğimiz sanal sabit disklerimizi nereye konumlandıracağımızı ve büyüklüğünü belirleyebileceğimiz bir kaç seçenek sunar. Burada 3 farklı seçenek vardır.

“Create a virtual hard disk” vhdx uzantısında ve 64 TB’a kadar desteklenen sanal sabit disk oluşturmamızı sağlar. Burada oluşturulan sabit disk dinamiktir. Yani içerisindeki veri büyüdükçe sabit diskin boyutu da büyür. Burda belirlenen boyut, sanal makine için sabit diskin zamanla ulaşabileceği maksimum boyuttur.

“Use an existing virtual harddisk” seçeneği daha önce oluşturulmuş olan sanal bir hard disk seçmemizi sağlar.

“Attack a virtual hard disk later” sanal makinemiz için daha sonra hard disk yapılandırmak istersek bu seçeneği seçiyoruz. Bir çok organizasyon sonradan yapılandırmak için bu seçeneği seçer. Çünkü burada yapılandırılan hard disk dinamiktir. Daha performanslı ve güvenli bir depolama için dinamik hard disk yerine sabit boyutlu fixed biçimindeki hard diskler oluşturmanız önerilir.

Bu ekran da oluşturulan sanal makine için yüklenecek işletim sisteminin, nasıl yükleneceğini belirliyoruz.

İnstall an operating system later” daha sonra bir işletim sistemi yüklemek için seçilir.

İnstall an operating system from a boot CD\DVD-rom” fiziksel bilgisayardaki cd sürücüsünü kullanarak ya da iso dosyası kullanarak işletim sistemi yüklemek için tercih edilebilir.

En alttaki seçenek floppy disklerden işletim sistemi yüklememiz için kullanılır.

En son olarak yaptığımız seçimlerle ilgili bilgilendirme ekranı gelir. Bu pencerede “finish” diyerek sanal makinemizi oluşturma işlemini tamamlarız.